Przejdź do głównej zawartości

Poligraficzny żargon, czyli co to znaczy 4+4?

Poznasz fachowca po jego języku - każda branża ma swój "kod". Podobnie w poligrafii. Aby ułatwić sobie życie, obowiązują tu pewne skróty i zapisy.

Podstawowym parametrem jest liczba kolorów, z których trzeba drukować daną pracę. Chodzi tu oczywiście o kolory podstawowe CMYK - czyli Cyjan (niebieski), Magenta (różowy/purpurowy), Yellow (żółty), Black (czarny). Z pełnego CMYK-a można wydrukować praktycznie każdy kolor (czyli drukując 4 kolorami drukujemy tak pięknie brzmiący "fullkolor").
Kolorystykę pracy zapisujemy zestawem cyfr, gdzie każda cyfra oznacza jedną ze stron arkusza papieru. I tak zapis:
  • 4+4 oznacza druk pełnokolorowy obustronnie
  • 4+0 oznacza druk pełnokolorowy jednostronnie
  • 4+1 oznacza druk pełnokolorowy jednostronnie + druk jednym kolorem (najczęściej czarnym) z drugiej strony
  • 2+2 to druk dwoma kolorami obustronnie (np. C+K obustronnie, jeśli jest to np. broszura z czarnym tekstem i niebieskimi aplami)
  • itp.
Możliwe są też zapisy z zastosowaniem wyższych liczb, np. 5+5 to informacja, że oprócz standardowego CMYK-a w pracy przewidziano dodatkowy, piąty kolor - np. z palety Pantone lub farbę specjalną (np. złotą czy srebrną).

Niestety często spotyka się nieprecyzyjne specyfikacje. Swego czasu mieliśmy w firmie niezły ubaw czytając fragment specyfikacji pewnego przetargu, który brzmiał "druk fullkolor obustronnie, 4+0".

Komentarze

  1. Dzięki za info.

    OdpowiedzUsuń
  2. To tak z ciekawości jak powinienem poprawnie "zakodować" informację iż chcę druk jednokolorowy, ale np niebieski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. napisać drukarzowi w zleceniu :), np. że zamiast wyciągu K ma dać określonego Pantona. Albo przygotować projekt na kanale dodatkowym, z odpowiednią nazwą, i tylko ten kanał wypuścić do druku.

      Usuń
    2. Napisał byś coś więcej o tej Pantorze? Czemu jest ona taka dobra itp?

      Niestety, w związku z moim zawodem muszę operować na RAL <> CMYK/RGB i już z samym RALem jest kłopot iż nie zawsze jest ten sam. A co dopiero potem nawiązać do tego kolorystycznie.

      Usuń
    3. Nie Pantorze tylko "Pantone". To nazwa palety kolorów opracowanych przez firmę o tejże nazwie.

      Na RAL się nie znam, więc niestety nie pomogę. Ale jeśli "nie zawsze jest ten sam" to pewnie chodzi o różne wzorniki na różnych podłożach. Kiedyś mieliśmy drukować broszurę, ten sam Pantone na środkach i na okładce. Papier okładki był innej gramatury niż środek i mimo, że farba i maszyna ta sama, ten sam drukarz - to widać było delikatną różnicę. Okazało się, że kreda 250 g była lekko niebieskawa w stosunku do kredy 130 g. I to tego samego producenta :)

      Usuń
  3. Witam!
    Jestem amatorem, wiec pytanie bedzie troche smieszne.Chodzi mi o :okladka ksiazki ma byc 4+0, natomiast specyfikacja 4+4........ jak mam to logicznie opisac w przetargu ??

    OdpowiedzUsuń
  4. NIe do końca jasno sformułowałeś pytanie :) Jak ma wyglądac ta okładka ?

    OdpowiedzUsuń
  5. może przeczytaj powyżej?
    4+0 - front okłądki full kolor, tył brak nadruku
    4+4 środek okładki każda kartka obustronnie. kwestia czy ilutrowana książka czy sam tekst bo jak sam tekst to wystarczy 1+1

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zaprojektować i przygotować do druku okładkę książki (oprawa miękka)

Dziś poradnik dla osób, które chcą przygotować do druku okładkę książki. Korzystając z opisanych tu wskazówek przygotujesz plik, którego drukarnia nie zwróci z prośbą o poprawę (no, chyba że źle wygenerujesz PDF-a, ale o tym napiszę kiedy indziej).

Czarny tekst to zawsze 100K! (w offsecie)

W druku offsetowym występuje zjawisko pasowania kolorów - skoro drukujemy 4 kolorami, które są kolejno nanoszone przez 4 zespoły drukujące, to aby uzyskać poprawną odbitkę, wszystkie 4 kolory muszą idealnie na siebie nachodzić. Muszą, a może raczej: powinny. W praktyce często mamy do czynienia z przesunięciem jednego z kolorów względem innych. Im nowsza maszyna i im lepszy Pan Drukarz, tym ryzyko otrzymania niespasowanego druku mniejsze (pilnowanie pasowania to jeden z licznych obowiązków Pana Drukarza. Pan Drukarz będzie Ci wdzięczny, jeśli nie dołożysz mu dodatkowej pracy źle przygotowując swój projekt).