Przejdź do głównej zawartości

Podstawy podstaw. Jak można COŚ wydrukować?

Absolutnie podstawowa wiedza, jaką musi mieć każdy projektant grafiki, to świadomość, jak jego projekt można wydrukować. Pominę drukarki klasy biurowej, bo one wszystkie drukują ładnie (przy czym "ładnie" w tym przypadku nie oznacza "dobrze") i przygotowanie pliku do druku na takim urządzonku sprowadza się do CTRL+P.

Zaprojektowana przez Ciebie wizytówka czy ulotka zostanie wydrukowana jedną z dwóch najpopularniejszych obecnie technologii:
  • technologią druku offsetowego
  • technologią druku cyfrowego

Druk offsetowy w skrócie można określić tak: bardzo dobra jakość, niski koszt druku przy dużym nakładzie, wysoki koszt druku przy małym nakładzie. Maszyny offsetowe są duże, głośne, potwornie drogie i - uwaga, to ważne - drukowanie na nich nie jest takie proste, bo trzeba ustawić masę parametrów. Dla ciekawskich polecam film z pracy maszyny offsetowej.
W offsecie drukuje się z 4 podstawowych farb: Cyjan, Magenta, Yellow, BlacK (CMYK). Każdą farbę nanosi oddzielny zespół drukujący, a rolą drukarza jest m.in. tak całą maszynę ustawić, by każdy z cylindrów kładł odpowiednią ilość farby w odpowiednich miejscach.
Dla każdego koloru trzeba przygotować tzw. płytę (formę) - jest to metalowa płyta z naświetlonym wyciągiem barwnym danego koloru. I tu pojawia się odpowiedź na pytanie, dlaczego offset jest drogi przy małych nakładach - po prostu, naświetlenie kompletu 4 płyt offsetowych kosztuje, podobnie ustawienie maszyny (tzw. przyrząd) i jeśli drukujemy kilkadziesiąt arkuszy, to udział przygotowalni w koszcie druku 1 arkusza jest znacznie wyższy niż jeśli drukujemy tych arkuszy kilka tysięcy. Fragment płyty offsetowej zamontowanej w maszynie widać na w/w filmie w 2:35 minucie. A na czym polega druk z kolorów CMYK pięknie widać na tym filmie - co prawda film dotyczy sitodruku, ale filozofia jest taka sama jak w offsecie.



Druk cyfrowy występuje pod różnymi postaciami, najpopularniejszy jest druk przy użyciu tonera - maszyna cyfrowa jest w istocie bardziej zaawansowaną technologicznie drukarką laserową. Można na niej drukować wciskając po prostu CTRL+P, jak w przypadku biurkowej plujki, jednak bardziej zaawansowani użytkownicy doceniają mnogość funkcji np. z zakresu zarządzania kolorem. Maszyna do druku cyfrowego jest zdecydowanie bardziej reprezentacyjna niż maszyna offsetowa - przykładowe urządzenia do druku cyfrowego. Ładne, prawda?


Podsumowując: proporcje długości opisów druku offsetowego i cyfrowego odpowiadają proporcjom pomiędzy "rzeczami, które należy wiedzieć" przy przygotowywaniu plików dla danej technologii.

Komentarze

  1. Witam ponownie

    Mam jeszcze jedno pytanie, mam projekt przygotowany w CMYK do druku offsetowego. Ale próbne wydruki robię jeszcze na zwykłej drukarce i tu się pojawia problem, bo co drukarka to inaczej to wychodzi.

    Na laserowej drukarce (HP LJ 5550) wychodzi mniej więcej tak jak ma być, ale jak drukuję na atramentówce (Brother DPC-150C czy HP OJ K550 kolory wychodzą strasznie blade. Czemu tak i który wydruk jest bliższy prawdzie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na ostatnie pytanie odpowiedź jest jedna: żaden. Urządzenia biurowe są tak pomyślane, by drukowały "ładnie", a nie "wiernie". Do wydruku próbnego służy proofer - czyli odpowiedniej klasy skalibrowana drukarka atramentowa z RIPem. Więcej o tym pisałem tu: http://pandruczek.blogspot.com/2010/08/dlaczego-te-kolory-sa-inne-niz-w-pliku.html

      Usuń
  2. Ja osobiście jestem zwolenniczką druku offsetowego. Faktycznie, jest to trudniejsza forma, gdyż wymaga dostosowania projektu pod drukarkę offsetową i umiejętne ustawienie parametrów. Jednak pozwala także drukować na grubszych materiałach niż ma to miejsce w druku cyfrowym. Co więcej według mnie jest to dokładniejsze i precyzyjniejszy rodzaj druku, a mając wysokiej jakości farby do druku offsetowego świetnie odzwierciedlający projekt.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Drukarka offsetowa" to dość spore uproszczenie :) Trzeba jednak pamiętać, że offset nie oferuje najlepszej jakości, bo jest to technologia kompromisowa: bardzo dobra jakość i niski koszt. Lepszą jakość daje choćby wydruk z plotera fotograficznego (nie ma rastra i związanych z nim niedogodności), ale cena jest nieporównywalnie wyższa (oczywiście mam na myśli większe nakłady).

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zaprojektować i przygotować do druku okładkę książki (oprawa miękka)

Dziś poradnik dla osób, które chcą przygotować do druku okładkę książki. Korzystając z opisanych tu wskazówek przygotujesz plik, którego drukarnia nie zwróci z prośbą o poprawę (no, chyba że źle wygenerujesz PDF-a, ale o tym napiszę kiedy indziej).

Czarny tekst to zawsze 100K! (w offsecie)

W druku offsetowym występuje zjawisko pasowania kolorów - skoro drukujemy 4 kolorami, które są kolejno nanoszone przez 4 zespoły drukujące, to aby uzyskać poprawną odbitkę, wszystkie 4 kolory muszą idealnie na siebie nachodzić. Muszą, a może raczej: powinny. W praktyce często mamy do czynienia z przesunięciem jednego z kolorów względem innych. Im nowsza maszyna i im lepszy Pan Drukarz, tym ryzyko otrzymania niespasowanego druku mniejsze (pilnowanie pasowania to jeden z licznych obowiązków Pana Drukarza. Pan Drukarz będzie Ci wdzięczny, jeśli nie dołożysz mu dodatkowej pracy źle przygotowując swój projekt).