Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać dobry monitor LCD do grafiki komputerowej?

W poście "Dlaczego wydrukowane kolory są inne niż w pliku?" pojawił się temat wyboru dobrego monitora LCD do grafiki komputerowej (obecnie praktycznie nie da się kupić monitora CRT, a te, które parę lat temu były super, pewnie teraz już są wypalone - zostaje więc LCD).

Przede wszystkim: unikać jak ognia monitorów LCD opartych na matrycy TN. To najtańsza i najpopularniejsza technologia, której główną cechą jest jej taniość i kompleta nieprzydatność do oceny koloru. Kolejne są matryce PVA oraz IPS - tu już jest w czym wybierać.

Generalnie w życiu kieruję się zasadą, że jak są mądrzejsi ode mnie, to ich słucham zamiast się wymądrzać. Tak będzie i tym razem - gorąco polecam "Listę polecanych monitorów do fotografii i grafiki". Przygotował ją fachowiec, więc jeśli na poważnie szukasz monitora - przeczytaj i działaj.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zaprojektować i przygotować do druku okładkę książki (oprawa miękka)

Dziś poradnik dla osób, które chcą przygotować do druku okładkę książki. Korzystając z opisanych tu wskazówek przygotujesz plik, którego drukarnia nie zwróci z prośbą o poprawę (no, chyba że źle wygenerujesz PDF-a, ale o tym napiszę kiedy indziej).

Czarny tekst to zawsze 100K! (w offsecie)

W druku offsetowym występuje zjawisko pasowania kolorów - skoro drukujemy 4 kolorami, które są kolejno nanoszone przez 4 zespoły drukujące, to aby uzyskać poprawną odbitkę, wszystkie 4 kolory muszą idealnie na siebie nachodzić. Muszą, a może raczej: powinny. W praktyce często mamy do czynienia z przesunięciem jednego z kolorów względem innych. Im nowsza maszyna i im lepszy Pan Drukarz, tym ryzyko otrzymania niespasowanego druku mniejsze (pilnowanie pasowania to jeden z licznych obowiązków Pana Drukarza. Pan Drukarz będzie Ci wdzięczny, jeśli nie dołożysz mu dodatkowej pracy źle przygotowując swój projekt).