Przejdź do głównej zawartości

Poligraficzny żargon, czyli co to znaczy 4+4?

Poznasz fachowca po jego języku - każda branża ma swój "kod". Podobnie w poligrafii. Aby ułatwić sobie życie, obowiązują tu pewne skróty i zapisy.

Podstawowym parametrem jest liczba kolorów, z których trzeba drukować daną pracę. Chodzi tu oczywiście o kolory podstawowe CMYK - czyli Cyjan (niebieski), Magenta (różowy/purpurowy), Yellow (żółty), Black (czarny). Z pełnego CMYK-a można wydrukować praktycznie każdy kolor (czyli drukując 4 kolorami drukujemy tak pięknie brzmiący "fullkolor").
Kolorystykę pracy zapisujemy zestawem cyfr, gdzie każda cyfra oznacza jedną ze stron arkusza papieru. I tak zapis:
  • 4+4 oznacza druk pełnokolorowy obustronnie
  • 4+0 oznacza druk pełnokolorowy jednostronnie
  • 4+1 oznacza druk pełnokolorowy jednostronnie + druk jednym kolorem (najczęściej czarnym) z drugiej strony
  • 2+2 to druk dwoma kolorami obustronnie (np. C+K obustronnie, jeśli jest to np. broszura z czarnym tekstem i niebieskimi aplami)
  • itp.
Możliwe są też zapisy z zastosowaniem wyższych liczb, np. 5+5 to informacja, że oprócz standardowego CMYK-a w pracy przewidziano dodatkowy, piąty kolor - np. z palety Pantone lub farbę specjalną (np. złotą czy srebrną).

Niestety często spotyka się nieprecyzyjne specyfikacje. Swego czasu mieliśmy w firmie niezły ubaw czytając fragment specyfikacji pewnego przetargu, który brzmiał "druk fullkolor obustronnie, 4+0".

Komentarze

  1. Dzięki za info.

    OdpowiedzUsuń
  2. To tak z ciekawości jak powinienem poprawnie "zakodować" informację iż chcę druk jednokolorowy, ale np niebieski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. napisać drukarzowi w zleceniu :), np. że zamiast wyciągu K ma dać określonego Pantona. Albo przygotować projekt na kanale dodatkowym, z odpowiednią nazwą, i tylko ten kanał wypuścić do druku.

      Usuń
    2. Napisał byś coś więcej o tej Pantorze? Czemu jest ona taka dobra itp?

      Niestety, w związku z moim zawodem muszę operować na RAL <> CMYK/RGB i już z samym RALem jest kłopot iż nie zawsze jest ten sam. A co dopiero potem nawiązać do tego kolorystycznie.

      Usuń
    3. Nie Pantorze tylko "Pantone". To nazwa palety kolorów opracowanych przez firmę o tejże nazwie.

      Na RAL się nie znam, więc niestety nie pomogę. Ale jeśli "nie zawsze jest ten sam" to pewnie chodzi o różne wzorniki na różnych podłożach. Kiedyś mieliśmy drukować broszurę, ten sam Pantone na środkach i na okładce. Papier okładki był innej gramatury niż środek i mimo, że farba i maszyna ta sama, ten sam drukarz - to widać było delikatną różnicę. Okazało się, że kreda 250 g była lekko niebieskawa w stosunku do kredy 130 g. I to tego samego producenta :)

      Usuń
  3. Witam!
    Jestem amatorem, wiec pytanie bedzie troche smieszne.Chodzi mi o :okladka ksiazki ma byc 4+0, natomiast specyfikacja 4+4........ jak mam to logicznie opisac w przetargu ??

    OdpowiedzUsuń
  4. NIe do końca jasno sformułowałeś pytanie :) Jak ma wyglądac ta okładka ?

    OdpowiedzUsuń
  5. może przeczytaj powyżej?
    4+0 - front okłądki full kolor, tył brak nadruku
    4+4 środek okładki każda kartka obustronnie. kwestia czy ilutrowana książka czy sam tekst bo jak sam tekst to wystarczy 1+1

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zaprojektować i przygotować do druku okładkę książki (oprawa miękka)

Dziś poradnik dla osób, które chcą przygotować do druku okładkę książki. Korzystając z opisanych tu wskazówek przygotujesz plik, którego drukarnia nie zwróci z prośbą o poprawę (no, chyba że źle wygenerujesz PDF-a, ale o tym napiszę kiedy indziej).

Czarny tekst to zawsze 100K! (w offsecie)

W druku offsetowym występuje zjawisko pasowania kolorów - skoro drukujemy 4 kolorami, które są kolejno nanoszone przez 4 zespoły drukujące, to aby uzyskać poprawną odbitkę, wszystkie 4 kolory muszą idealnie na siebie nachodzić. Muszą, a może raczej: powinny. W praktyce często mamy do czynienia z przesunięciem jednego z kolorów względem innych. Im nowsza maszyna i im lepszy Pan Drukarz, tym ryzyko otrzymania niespasowanego druku mniejsze (pilnowanie pasowania to jeden z licznych obowiązków Pana Drukarza. Pan Drukarz będzie Ci wdzięczny, jeśli nie dołożysz mu dodatkowej pracy źle przygotowując swój projekt).

Jak sprawdzić rzeczywistą rozdzielczość zdjęcia w InDesignie?

Aby uzyskać optymalną jakość druku np. fotografii, powinny być one dostarczone do drukarni w rozdzielczości 300 ppi (dlaczego nie dpi? Przeczytasz tutaj ). Trzeba pamiętać, że nawet jeśli plik źródłowy ma taką rozdzielczość, to wcale nie znaczy, że "na wyjściu" będzie ona zachowana. Wystarczy że podczas projektowania puścisz wodze fantazji: tu przykadrujesz, tam powiększysz... i pojawia się kłopot z jakością.